0 (sıfır) Doğal Sayı mı çok şaşıracaksınız !

0 (sıfır) Doğal Sayı mı çok şaşıracaksınız !

Merhaba dostlar, bugün sizlerle 0 (sıfır) Doğal Sayı mı ? sorusunun cevabını arayacağız. Matematik aslında çok zevkli bir derstir. Normal şartlarda her öğrenci matematik denildiğinde hayalet görmüş gibi kaçarlar, fakat matematik öğrenildiği taktirde çok zevkli harika bir ders olarak karşımıza çıkar. Öncelikle şunu söylemeliyim kafanız da matematik konusunda ben bu dersi öğrenemem, yapamam gibi önyargılar varsa bence bu önyargıları rafa kaldırın ve makalemizi dikkatlice okuyun.
Yararlı olması dileğiyle…..

Doğal Sayı Nedir?

Bu soruya kısaca ve genel olarak şu cevabı verebiliriz. 0’dan başlayarak sonsuza kadar giden tam sayılara doğal sayı denir. Herkes tarafından bilinen tanımı bu formüle edilmiş hali de aşağıda ki gibidir.
Doğal sayılar kümesi N={0 , 1 , 2 , 3 , 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 , 11 ….}

Doğal sayıların biraz da tarihine göz atalım: 
Doğal sayıların geçmişine baktığımızda  Milattan Önce 25000 – 30000 yıl öncesinde Mezopotamya medeniyetlerince bulunmuştur.

Doğal Sayıların Özellikleri

  • Doğal sayılar sonsuza kadar gider.
  • Doğal sayıların aralarında 1’er fark bulunur.
  • Doğal sayıların matematiksel sembolü “N” harfidir.
  • Sayı doğrusunun her zaman sağ tarafında yer alırlar.
  • Doğada karşılıkları bulunan tüm sayılara denir.
  • Doğal sayılar 0’dan başlar.
  • Son olarak en küçük doğal sayı 0’dır

0 Doğal Sayı mı?

Dünyada bir çok insanın tartışma konusundan birisidir 0 Doğal Sayı mı konusu, evet bu soruya kesin cevap vermeden önce karşılıklı olarak ortaya atılan varsayımlara bakalım. Bu konuda matematikçiler ikiye bölünmüş durumdadır. bu konuda 2 iddia öne çıkmıştır öncelikle bunlar nedir bakalım;

İddia 1 : ” 0 (Sıfır) bir doğal sayıdır. Doğal sayılar, negatif olmayan tam sayılar kümesidir ve sıfır da bunun bir parçasıdır. ISO 80000-2 standardı da bunu söyler. ”

İddia 2 : ” 0 ( sıfır ) bir doğal sayı değildir. Nötr bir sayıyı saymak anlamsızdır. Üstelik doğal sayılar, pozitif tam sayılar kümesidir. ”

İddialar bu şekilde iken 2 tarafında haklı mı haksız mı olduğunu söylemek çok zordur. Bu soruya cevap vermek için güvenilir kaynaklar ne diyor onlara da bakmak gerekiyor. Milli eğitim bakanlığının yayımladığı ders kitaplarında sıfırın bir doğal sayı olduğu söylenmektedir. Ayrıca akademik makalelerde ve lisans ve lisansüstü yayınlarda 0 Bir Doğal Sayıdır demektedir. 0 doğal sayı mı sorusunun cevabını verdik.

Sonuç : 0 bir doğal sayıdır.

Not: 0 tam sayıdır. Ne pozitiftir ne negatiftir.0 nötr bir tamsayıdır.

Anasayfaya dönüş için : www.betul.org adresine tıklayıp içeriklere göz gezdirebilirsiniz.

About admin

One comment

  1. Paylaşım için teşekkürler sayenizde öğrendim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir