Bekçi maaşı ne kadar , Kadrolu bekçi ne kadar maaş alır

Bekçi Maaşları Ne Kadar?

 

Bekçi maaşları ne kadar oldu? Uzun bir aradan sonra bekçiler tekrardan hizmet vermeye başladılar. Bildiğiniz üzere, kamu personeli olarak hizmet veren bekçiler, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından işe alınmaktadır. Bekçi alımı için bu mesleğe olan başvuru şartları da bir hayli önem teşkil etmektedir. Mesleğe alım sırasında 657 numaralı memurlar kanunu şartlarına uygunluk aranıyor. Peki bekçiler nasıl çalışabilir? Bekçiler ne kadar maaş alır?

 

Nasıl Bekçi Olunur?

Bekçi olabilmek için ilk şartlardan biri KPSS puanıdır. Ayrıca tüm bunlara ek olarak, devletin koyduğu bir kontenjan sınırı bulunmaktadır, yani yüksek puan da yapsanız kontenjanın dışında kalma ihtimaliniz vardır. Eskiden bekçi olabilmek için ortaokul mezunluğu şart koşulurken, şu anda ise en az lise mezunu olma şartı koşulmaktadır. Bekçiler işe alınmadan önce 3 aylık bir eğitime girerler ve buna ek olarak 1 yıllık bir intibak eğitimleri de bulunmaktadır.

 

Bekçi Görevi Nedir?

  • Bekçinin en temel görevlerinden birisi, görevli olduğu bölgedeki can ve mal güvenliğinden sorumlu olmak ve olası saldırılara karşı tetikte beklemektir.
  • Kamu düzenini ve sağlığını bozma ihtimali olan tüm tehlike arzlarını engellemek ve buna bağlı olarak kamuyu tehlike altına atacak olası durumlara karşı çelik kuvvet ekiplerine yardımcı olmak.
  • Adli vakalarda çeşitli deliller ile ilgili olayların güvenilirliğini korumak.

 

Bekçi Maaşları Ne Kadar?

Bekçi maaşları mezuniyet türüne göre değişkenlik gösterir. Lise mezunu olarak işe girmiş veya alınmış olan bir bekçinin aylık maaşı 3 bin 970 liradır. Üniversite mezunu olarak hizmet veren bekçiler ise 37 lira farkla 4 bin 2 lira maaş almaktadırlar.

 

Bekçiler Nerede Çalışır?

Bekçiler mahallelerde çalışmakta ve görev almaktadırlar. Bekçiler, bu alanda gezinerek mahallenin güvenliğini sağlamaya çalışırlar. Buna bağlı olarak oluşabilecek herhangi bir sorunda polis ekiplerine haber vererek yardım isteyebilir ve olaylara çeşitli müdahalelerde bulunabilir. Özellikle gece geç saatlerde şüpheli gözüken kişilere kimlik sorma hakları da vardır. Bekçilerin mesaileri çok uzun değildir, bu nedenle aldıkları maaşın son derece iyi olduğunu söylemekte yarar var.

 

 

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir