Büyümeyen Köpek Cinsleri

Sevimli ve sadık diyebileceğimiz canlılardan biri olarak karşımıza köpekler geliyor. Köpek ırklarının da birbirinden farklı farklı türleri olabiliyor. Buna göre sizlerde farklı ırklar arasından beslemek istediğiniz hangisiyse karar verebilirsiniz. Son dönemde köpek severler için en çok tercih edilenlerden biri olarak genel olarak büyümeyen köpek cinsleri olduğunu söylemek mümkün. Büyümeyen köpek cinslerine duyulan ilgi çok fazla oluyor. Çünkü büyümeyen köpek cinslerinin tatlı ve sevimli halleri, sürekli minik kalması birçok kişinin de fazlasıyla hoşuna gitmeye başlamaktadır.

En Çok Sevilen Pomeranian Boo

Büyümeyen köpek cinsleri arasında en çok sevilenlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Sevim görüntüsü de doğal olarak ilgi odağı haline gelmeyi başarmıştır. Oldukça tatlı olduğundan dolayı birçok kişi büyümeyen bu ırkı tercih ediyor. Pomeranian Boo, Avrupa’da en çok beslenilen köpeklerden biridir. Fiyat yönünden bakıldığı zamanda, pahalı olduğunu söylememiz gerekir. Bu sebepten dolayıdır ki bu köpek cinsini almak isteyenler, biraz parayı gözden çıkartmaları da gerekecektir. Boyutları ise erkeklerde 18 ile 30 cm arasında oluyor. Dişilerin ise bakıldığı zaman 18 ile 30 cm arasındadır. Ağırlığı ise 1 ile 3 kg arasında değişkenlik gösterebiliyor.

Pomeranion Boo ile ilgili olarak öğrenmeniz gereken özellikleri bulunuyor. Bunları sizin için sıralamaya başlayabiliriz;

  • Enerji seviyesi orta düzeydedir
  • Egzersize çok fazla ihtiyaç duymasa da ara sıra yapması gerekebilir
  • Oyuncu karakteri oldukça yüksektir. Öyle ki oyun oynamaktan oldukça fazla keyif alır
  • Farklı hayvanlarla arası çok iyi değildir. Kendi ırkıyla daha iyi anlaşıyor.
  • Koruma iç güdüsü zayıftır
  • Eğitilme seviyesi ise orta düzeydir.

Bakımını yapacak olanlar, diş bakımlarını kesinlikle aksatmaması gerekecektir. Ayrıca ihtiyaç duyulduğu zaman ise banyo bakımlarının mutlaka yapılması gerekecektir. Hapşırmasını fark ettiğiniz zaman hemen boğaz bölümüne masaj yapmalısınız. Meraklı ve aynı zamanda oldukça eğlenceli diyebileceğimiz bir yapısı bulunur. Kendi kendine eğlenebilen keyifli bir özelliği bulunmaktadır. Fakat yapısı gereği de farklı insan ve hayvanlara karşı uzak durabiliyor.

Poodle Toy Büyümeyen Köpek

Büyümeyen köpek cinsleri arasında sayabileceğimiz bir diğer ırk ise Poodle Toy olduğunu söyleyebiliriz. Oldukça sevimli olduklarından dolayı birçok hayvan sahibi tarafından sevilerek bakılan bir köpektir. Aynı zamanda da hiç büyümeyen özelliği daha fazla tercih edilmesini sağlamaya neden olmuştur. Poodle Toy boyutları hem diş hem de erkekler de 25-26 cm arasındadır. Ağırlığı ise genel olarak 3 ile 4 kg arasında yer alıyor. Kaniş ırkından gelen Poodle Toy, çok çabuk algılama özelliği bulunuyor. Yaramaz bir özelliği olduğundan, yerinde durdurmakta zorluk çekilebilir. Oyun oynamayı oldukça seven hareketli bir yapıdadır. Gün içerisinde sık sık oyun oynama isteği duyar.  Bu ırkın, olağantüstü olarak nitelendireceğimiz bir zekası var. Böylelikle bu zekasıyla birçok kişiyi de kendisine hayran bırakmayı başarıyor. Hızlı öğrenme kabiliyetine sahiptir. Böylece iyi ve kötü hemen her şeyi çok çabuk şekilde kavrama  özelliğine sahip olması, ırkın ne kadar zeki olduğunun en büyük ispatıdır.

Çok fazla egzersize ihtiyaç duymaz. Zaten çok fazla hareketli olduğundan dolayı ekstra bir egzersiz yapmasına da gerek yoktur. Bu ırkın, en önemli yeteneklerinden biri de trüf mantarı bulma konusundadır. Diğer köpeklerle güzel bir iletişim kurara. Çok çabuk anlaşma ortamına girer. Yabancı insanlarla arası çok iyidir. Sıcak kanlı yapısı ile hemen kendisini sevdirmeyi başaracaktır. Üstün bir zekaya sahip olduğundan dolayı çok çabuk eğitebilirsiniz.

Sevimli Büyümeyen Irk Maltese Terrier

Büyümeyen son derece sevimli ırklardan biri olarak karşımıza Maltese Terrier çıkmıştır. Erklerin boyutları 21-23 cm arasındadır. Dişilerin ise 20-20 cm kadar değişkenlik gösterebiliyor. Erkek ve dışı ırkın ağırlığı ise 3 kg civarında oluyor. Maltese Terrier bakacak olanlar için bakımı oldukça kolaydır. Ortama çok çabuk şekilde adapte olabilecek bir özelliğe sahiptir. Hem eğlenceli hem de enerjik yapıları bulunur. Bu sayede sizlerin  de eğlenceli ve hareketli bir yaşam içerisinde yer almanıza yardımcı olacaktır. Son derece arkadaş canlısıdır. Hemen herkesle kolayca kaynaşarak, sıcak bir bağ kurabilir. Bu yüzden dolayı kendinden başka ırklarla ya da yabancı insanlarla çabuk kaynaşmaktadır.

Sadık ve sahibine layık bir köpek olabilmek adına  keskin zekasını sürekli olarak kullanır. Böylece çok çabuk algılama zekasına sahip olmasından dolayı eğitim konusunda sıkıntı yaşanmamasına zemin hazırlamaya neden olacaktır.

Maltese Terrier bakacak olanların dikkat etmesi gereken bakım hususları şu şekilde olmalıdır;

  • Kulak ve ağız bölümünü sürekli temiz şekilde tutmalısınız
  • Tüylerinin çok uzun şekilde kalması sağlık sorunlarını tetiklemeye neden olabiliyor. Bu yüzden çok uzun kalmamasına mutlaka dikkat edilmesi gerekir.
  • Tüyleri de hipoalerjenik şekilde olması, birçok aile tarafından tercih edilmesine zemin hazırlamaya neden olmuştur.

Cavalier King Charlies Sevimli Büyümeyen Irk

Sevimli ve şirin görüntüsü, birçok kişi tarafından bakılma isteği uyandırmasına zemin hazırlıyor. Eğer ki sizlerde büyümeyen köpek ırklarını beslemek istiyorsanız, onlardan biri olaraak Cavalier King yer alıyor.

Cavalier King Charlies boyutu 30-33 cm arasındadır. Ağırlığı ise 5 ile8 kg arasında olabiliyor. Ailesiyle yaşam sürmeyi çok fazla seven bir ırktır. Aileci bir yapıya sahip olduğundan dolayı sürekli olarak sevdiklerinin yanında olmak ister. Evde rahatlıkla beslenecek ırklardan biridir. Ayrıca sürekli havlama gibi ev ortamlarında sorun teşkil etmeye neden olacak hususları ortaya çıkarmaz. Genel olarak bakıldığı zaman oldukça uyumlu bir yapısı bulunur. Fakat bazı zamanlar çekingen tavırları sergileme özelliği bulunur.  Eğitilme hızı oldukça yüksektir. Çok çabuk şekilde eğitime ayak uydurur. Özellikle çocuklarla arası oldukça iyidir. Güzel bir arkadaşlık kurar. Oyuncu karakter yapısı yüksektir. Gün içerisinde türlü türlü sevimlilik yaparak oyun oynamak ister.

Cavelier King Charlies Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Hafta da en az bir defa olmak kaydıyla tüyleri ilgilenmeniz gerekecektir. Bu yüzden tüyleri birkaç defa kadar tımarlamalısınız. Toplamda 10 sene yaşam sürebilen köpeğin, bel ve kalbinde bazı hastalık durumları oluşabilir.

 

French Buldog Özellikleri ve Yaşamı

23-30 cm arası bir boyutlara sahip olan French  Buldog, büyümeyen köpek ırklarından biridir. Bu ırkın şüphesiz en önemli özelliğinden biri son derece sevgi dolu bir karaktere sahip olması. Böylelikle insanlarla çok kolay bir şekilde anlaşma yeteneğine sahip. Sevgi dolu yanlarını çok güzel şekilde yansıtmayı başarıyor. Her ne kadar çok enerjik ve  sıcak kanlı olsalar da, havlama özelliği çok fazla göstermez. Bu sayede ev ortamlarında kolayca beslemenize yardımcı olacaktır. Bakıldığı zaman çocuklara karşı oldukça hoş görülü bir özelliğe sahiptir. Çok çabuk şekilde kaynaşır ve hoş  görüsünü karşı tarafa aktarır.

Gün içinde ki enerji seviyesi orta düzeydedir. Ara sıra egzersiz yapmaya ihtiyaç duyabilir. Diğer köpeklerle arası ne çok iyi ne çok kötü diyebiliriz. Bazı köpek ırklarıyla güzel bir iletişim kurabilirken, bazısı ile hiç anlaşamadığı anlar söz konusu olabiliyor.

Yokshire Terrier Boyutları Ağırlığı Ve Özellikleri

Yokshire  Terrier, 15-18 cm arasında olan oldukça ufacık bir ırk olarak göze çarpıyor. Sevimli görüntüsünden dolayı çok fazla kişinin yoğun bir ilgisi ile karşı karşıya kalabiliyor. Ağırlığı ise 2 ile 3 kg şeklinde oluyor. Hem dişi hem de erkek olanlarının oldukça tatlı olduğunu söylememiz mümkün. Bu ırkı besleyecek olanlar hem bakımı hem de eğitimi konusunda dikkatli olmaları gerekecektir.

Irkın en önemli özelliği, alıngan bir tipe sahip olması. Herhangi bir kırıcı hareketinizde size küsebilir. Alınganlık yanı oldukça fazla olduğunu söylememiz mümkün. Enerji seviyesi oldukça zayıftır. Çok fazla hareket düzey kabiliyetine sahip değildir. Diğer köpek ırklarına oranla daha fazla bir sakin yaşam sürdürmeyi uygun bulur. Diğer hiper özelliğine sahip köpekler içerisinde değildir. Bu sebepten dolayıdır ki ara sır yürüyüşe çıkararak, egzersiz yapmasını sağlamanız gerekecektir. Böylece günlük şekilde yürüyüşlere çıkartmanız, köpeğin can sıkıntısından kurtulmasını sağlar. Haftalık şekilde banyo yaptırılması ve dişlerinin fırçalaması yeterli olacaktır.  Tüyler hipoalerjenik olarak onaylanmış olduğundan, evde bakım için ideal bir ırk olduğunu söylemek mümkün.

Yabancı insanların yanına çok fazla yaklaşmaz. Diğer köpek ırklarıyla arası ise orta düzeydedir. Fakat çocuklarla yapısı gereğinde iyi bir iletişim kurar.

Chihuhah Köpek Irkı Büyümeyen

Oyuncak cinsi köpekler arasına rahatlıkla koyabileceğimiz bir ırktır. Oldukça güzel ve süs bebek görüntüye sahiptir. Boyutları 15-23 cm arasında olurken, ağırlığı ise 1-3 kg şeklinde olduğu görülür. Köpek dünyasını incelediğimiz zaman, en büyük beyine sahip olma özelliğiyle ilk sırada yerini alır. Oldukça iyi kapasitede söyleneni anlamakta ve yerine getirmektedir. Hızlı algılama özelliğine sahip olması, bu ırka karşı taleplerin artmasına neden oluyor. Çünkü hızlı algılama yeteneği, eğitimlerinin kolay şekilde yapılmasına yardımcı olmaktadır. Çok kısa bir süre içerisinde eğitim almasından dolayı sosyal yaşamında bir zorluk çekme durumu söz konusu olmaz. Ortalama yaşam süresi ise 14 ile 18 yıl arasında değişebiliyor. Çok çabuk şekilde üşüyen bir yapıdadır. Bu yüzden olabildiğince sıcak ortamlarda tutmaya çalışmanız daha doğru olacaktır.

Chihuhah sevimli büyümeyen köpeğe bakmak istiyorsanız, bakımlarını kesinlikle aksatmamanız gerekiyor. Bu yüzden mutlaka birkaç kez tüylerin tımar edilmesi gerekir. Aynı zamanda dişlerinde tartar oluşmaması adına düzenli şekilde fırçalanmalıdır.

En Çok Tercih Edilen Irklardan Pekinez

Pekinez, köpek bakıcıları tarafından en çok tercih edilen ırklardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Eğer ki çocuklu olan aileler bakmak istiyorsa, ilk olarak  eğitimin mutlaka verilmesi gerekecektir. Boyutları 15 ile 25 cm arasında olan pekinezin kilosu ise 3 ile 6 kg şeklindedir. Son derece asil bir duruşa sahiptir. Narin ve güzel görünümü, ilgi çekici hale gelmesine zemin hazırlar. Her  ne kadar komik ve bir o kadar da çevimsiz gibi görülen yapısı görülüyor olmasına karşı, böyle bir özelliği yoktur. Bu yüzden dış görünüşe bakarak kesinlikle aldanmamanız gereken bir ırktır. Çünkü karakterist özelliği açısından incelendiğinde, hem cesur hem de inatçı bir özelliğe sahip olduğu görülür.

Enerji seviyesi düşük olduğundan, ara ara egzersiz yaptırabilirsiniz. Çocuğunuz inatlaşmaya başlarsa ısırabilir. Isırgan ve oyun yapan bir özelliğe sahip olduğunu söylememiz gerekir. Bu yüzden bakılmadan önce eğitimi şarttır. Evcil hayvanlara karşı cesur yapısını gösterir ve patronluk taslamaya bayılır. Yabancı kişilere karşı ise  daha çok şüpheci şekilde bir yaklaşım içerisinde bulunur.

Vahşiyetçi  Sert Görünüm Pug

Diğer köpek ırklarına oranla biraz d aha asabi görünüme sahiptir. Bu sebepten dolayı bu tarz sert bir mizaca sahip ırklareı seviyorsanız,  idealdir. Erkek ve diş boyutları 30 ile 36 cm  arasındadır. Kilogramı ise 6 kilodan 9 kiloya kadar çıkabiliyor. Puglar, halk arasında kırışık yüz olarak nitelendirilir. Kırışık yüzlü köpek, kaslı bir vücuda sahiptir. Her ne kadar boyut olarak küçük olsa da kaslı yapısı, güç gösterisi yapmaya yeter.  Bu ırkın en belirgin özelliği ise horlaması olduğu söylenebilir. Üstelik horlamayı sık sık şekilde yapmış olduğuna şahit olabilirsiniz. Oldukça gürültülü olarak horlama yapacağından, kimi zamn rahatsızlık verme durumu söz konusu olabilir.

Eğlenceli olan bu köpeğin, gülünç tarafları da bulunabiliyor.  Enerji seviyesi düşük bir ırktır.  Fakat oyun oynamayı çok fazla sever. Çocuklarla ve aynı zamanda diğer hayvanlarla arası oldukça iyidir. Daha çok siyah ve açık renk kahverengiye sahip yavruları olur. Fakat diğer ırklarla birleşiminden kaynaklı olarak da gümüş yavruları, dünyaya getirme durumu söz konusu olabiliyor.

American Cocker Köpek Irkı

Erkeklerin boyutları 36-38 arasında olurken, dişilerinde ise 35-37 cm arasında oluyor. Şefkatli olarak nitelendireceğimiz köpek ırklarından biri olmayı başarıyor. Son derece iyi huylu ve bir o kadar da enerjik yapıya sahip köpek olarak karşımıza çıkıyor. Bu yüzden  bu ırkı beslemek isteyenler bir hayli fazla olduğu söylenebilir. Genelde sahibi ile vakit geçirmeye bayılır. Aynı zamanda ailesine de düşkün olan bir özelliğe sahiptir. Sadık yapısı, iyi huya sahip olması ırkın daha çekici hale gelmesine neden olur. Fakat enerjik bir yapıya sahip olmasından dolayı, yerinde duramaz ve oradan oraya gidebilir.

Kendisiyle ilgilenilmesini isteyen bir köpektir.  İlgi manyağı yapmanız, onun çok fazla  hoşuna gidecektir. Fakat ilginiz de eksiklik görmesi ise hiç hoşuna gitmez. Uyumlu bir yapıya sahiptir ve bu yüzden size sorun çıkarmaz. Avcı olma özelliğinden kaynaklı olarak her zaman bulunuyor.

Beagle Yapısı ve Özelliği

Beagle, erkek boyutları 36-43 cm arasında değişkenlik gösterir. Dişi olanlarını incelediğimiz zaman ise 33 ile 40 cm şeklinde olduğunu belirtebiliriz. Ağırlığı ise 9 ile 11 kg oluyor. Yapısı gereğince, çocuklarla mükemmel düzeyde bir anlaşma içerisine girer. En çok anlaştığı kişiler genelde çocuklar oluyor. Sevecen yapısının altında aynı zamanda meraklı yanı vardır. Hemen her şeyi çok fazla merak edebilir. Ayrıca diğer hayvanlarla arası iyidir. Oldukça güzel şekilde bir arkadaşlık bağı kurmaya başlar. İlk etapta soğuk bir duruş sergilemiş olsa da daha sonra sıcak kanlı yanını ortaya çıkarmaya başlar.

Beagle köpek ırkın bakımı ihmal edilmemesi gereken bir konudur. Bu yüzden dolayı hafta içerisinde 2 defa olmak kaydıyla tüyleri taranmalıdır. Kuru köpek şampuanı kullanarak, trama işlerini gerçekleştirmeniz daha doğru olacaktır. Ayrıca  egzersiz düzeyini daha fazla arttırmasını sağlamak adına günlük yürüyüş yapmasını sağlamanız gerekebilir.

Morkie Büyümeyen Tatlı Köpek

16 ile 20 cm boyutlarında olan ufak ama bir o kadar tatlı diyebileceğimiz bir köpek ırkı olarak bilinir. Sevimli mi sevimli özelliğe sahip olan köpek ırkın kilogram seviyesi ise 7 kg dan fazla olmuyor. Fakat en az kg düzeyi ise 2 kg şeklinde olduğu görülüyor. Cesur ve neşeli yapısı, sahibini de keyiflendirmeye neden olur. Oldukça sevecen olarak tabir edeceğimiz bir köpektir. Sahibine ara ara şirinlik yaparak, kendisini sevdirmesini bilir.  Ailesine çok fazla önem verirken, onlarla oynamak ise en çok keyif aldığı işlerden biridir. Fakat eğitimi için erken dönemde harekete geçilmesi daha doğru olur. Eğer erken dönemde eğitimini verirseniz çok çabuk şekilde isteneni kavramaya başlar. Güler yüzlü ve enerjik bir yapıdadır. Çocuklarla arası iyi olduğu gibi onlarla şakalaşmak en sevdiği şeylerden biridir.

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir