Diyetisyen maaşları ne kadar , 2021 diyetisyen maaşları

Diyetisyen Maaşları

Diyetisyen maaşları ne kadar ödeniyor? Yıllar geçtikçe yeni diyetisyen adayları ve mevcut olarak bu mesleği icra etmekte olan adayların en çok sormuş oldukları soruların başında diyetisyen maaşları bulunmaktadır. Hareketsiz yaşam ve yanlış beslenme tarzının yol açtığı obezite ve obezite sorunlarıyla mücadele etmeye çalışan diyetisyenlere olan talep her geçen gün artmaktadır. Durum böyle olunca buna bağlı iş alanı da genişlemektedir. Peki devlet ve özel hastanelerde çalışmakta olan diyetisyenlerin ortalama maaşları nedir? Diyetisyenler ne kadar maaş alır?

 

Diyetisyen Olmak İçin Ne Yapmalı?

Diyetisyen olabilmeniz için, mevcut üniversitelerimizin Beslenme ve Diyetetik bölümünden lisans derecesi ile mezun olmanız gerekiyor. Mezuniyetten sonra kamuda çalışmak isteyenler KPSS sınavına girmelidir. Kendini geliştirmek isteyenler özel sektörde çalışırken, standart görev almak isteyenler KPSS’ye girmektedir. Fakat iyi bir yere atanabilmeniz için iyi bir puan yapmanız gerekmektedir.

 

Diyetisyenler Ne Kadar Maaş Alır?

Özel hastanelerde beslenme ve diyet uzmanı olarak çalışmaya başlayan kişiler genelde başlangıç deneyimi aşamasında yüksek maaş alamazlar. Özel sektörde başlangıç maaşları yaklaşık 3 bin 500 lira civarındadır, daha sonra bu maaşlar, tecrübe ve daha pek çok şeye göre değişebilmekte ve artabilmektedir. Genel olarak diyetisyen maaşları yüksektir ve tecrübeli diyetisyenler kolaylıkla yükselip çok iyi gelirler elde edebilirler.

 

5 yıl deneyimli diyetisyenlerin ortalama maaşı yaklaşık 6000 lira civarındayken, deneyim süresi 10 yılı aşan diyetisyenlerin ortalama maaşı 9000 lira civarındadır. Kendini çok iyi geliştirmiş ve iyi yerlerde çalışan diyetisyenlerin aylık gelirleri 15000 liraya kadar çıkabiliyor.

 

Kendi Yerini Açan Diyetisyen Ne Kadar Kazanır?

Çalışmaya kendi işyerini açarak başlamak isteyen diyetisyenlerin kazancı da değişebilmektedir, fakat genel olarak kendi işyerini açmış olan diyetisyenlerin ortalama kazancı 8000 lira ile 30000 lira arasında değişmektedir. Gelir skalası, diyetisyenin tecrübesine ve başarısına göre değişkenlik göstermektedir.

 

Kamuda Diyetisyenlik

Diyetisyen maaşları kamu için değişkenlik göstermemektedir, 2020 yılı için net diyetisyen maaşı 4400 lira civarındadır. İlgili sağlık kuruluşunun döner sermayeden elde ettikleri gelirde, diyetisyenlerin kamu personeli olarak gelirlerini önemli ölçüde etkilemektedir.

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir