Dukan Diyeti Nedir?

Dukan’ın tarihi

“Kalıcı kilo kaybı için Fransız tıbbi çözümü” olarak adlandırılan Dukan diyeti, ilk aşamada seçilebilecek sadece 72 gıda ile kuralcı beslenmede son noktadır. Meyve ve sebze kılığına girseler bile karbonhidratlar düşmandır.

Pierre Dukan’ın yüksek proteinli, düşük karbonhidratlı planı ilk olarak 2000 yılında ‘Je ne sais pas maigrir’ (kilo vermeyi bilmiyorum) adıyla Fransa’da yayınlandı. 2010 yılına kadar Dukan hareketi İngiltere’ye ulaştı ve Dukan diyeti olarak yeniden adlandırıldı. Zaten karbonhidrat içermeyen bir blokta yeni çocuk olmasına rağmen, Dukan, oldukça iyi bilinen bazı hayranlarından biraz yardım alarak, mucizevi kilo verme pazarında bir boşluk yarattı. Kraliyet düğününe koşan Kate Middleton’ın Dukan’ın yöntemini izleyerek iki elbise bedeni düşürdüğü bildirildi.

Pierre Dukan, tıp kariyerine nörolojide uzmanlaşmaya başladı, ancak iddiaya göre kilo vermek isteyen bir arkadaşına yüksek proteinli bir diyet önerdikten sonra beslenmeye geçti. Arkadaşının hızlı bir şekilde zayıflamasından çok etkilenen Dukan, sonunda onu ünlü yapacak diyeti geliştirmeye ve araştırmaya başladı. Dukan diyeti kitabı bugüne kadar dünya çapında sekiz milyondan fazla sattı ve 14 farklı dile çevrildi.

Dukan’ın kilo verme planı sağlık profesyonellerinden eleştiri aldı ve birçoğu diyetin dengesiz bir beslenme şeklini desteklediğine inanıyor. Son yıllarda Pierre Dukan’ın tartışmalı iddiaları da Dukan markasına istenmeyen ilgiyi çekti.

Orijinal Dukan Diyeti

Orijinal Dukan diyeti, ketojenik diyete benzer, çünkü ikisi de yağ ve protein tüketimini vurgular, ancak karbonhidratları içermez. Sarf malzemeleri bolsa, vücut önce enerji için glikojen depolarına (karbonhidratlara) yönelecektir. Ketojenik diyetler esasen vücudu enerji için yanan karbonhidratlardan yanan yağlara geçmeye zorlar. Bu genellikle kilo kaybının istenen etkisine sahiptir, ancak vücuttaki yüksek keton seviyeleri sorunlu olabilir ve ketoz olarak bilinen bir duruma yol açabilir .

 Dukan diyetinin dört aşaması :

 1. Saldırı aşaması.
  Bu ilk aşama beş-on gün sürer ve hemen sonuç verir. Diyet yapanlar, karbonhidratlara kesinlikle izin verilmeyen 72 yüksek proteinli gıda arasından seçim yapabilirler.
 2. Seyir aşaması.
  Saf protein günleri hala teşvik edilirken, karbonhidratlar önceden onaylanmış 28 sebze şeklinde yavaş yavaş yeniden verilir. Dukanlılar ‘hedef kilolarına’ ulaşana kadar bu aşamada kalırlar.
 3. Konsolidasyon aşaması
  Meyve ve süt ürünleri gibi önceden yasaklanmış gıdalar yavaş yavaş yeniden tanıtılır. Takipçilere haftada iki ‘kutlama yemeği’ bile veriliyor ve burada istedikleri hemen hemen her şeyi yemelerine izin veriliyor (bazı kısıtlamalar hala geçerli).
 4. Stabilizasyon aşaması
  Eğer kilo almadan hayatınıza karbonhidratları yeniden sokmayı başardıysanız, 4. aşamaya kendini beğenmiş bir şekilde adım atmanıza ve ‘yaşamın kurallarını’ çözmenize izin verilir.

İnsanların diyette ne kadar süre kaldıkları, mevcut kilolarına, formlarına ve istenen hedef kilolarına bağlıdır.

Dukan Diyeti 2

Orijinal Dukan diyetinin geliştirilmesinden bu yana, özünde orijinal konsolidasyon aşamasını yansıtan ikinci bir program formüle edilmiştir. Dukan 2 yedi adımdan oluşur – her adım, bir gıda grubunun diyete dahil edilmesini temsil eder. Birinci ve ikinci adımlar, doğal proteinler (birinci adım) ve sebzeler (ikinci adım) dahil olmak üzere, izin verilen 100 gıdadan sınırsız miktarda yemeyi içerir. Sonraki adımlar, meyve, ekmek, peynir ve makarna gibi diğer nişastaların kademeli olarak eklenmesini içerir.

Beslenme Uzmanları diyor ki:

Öncelikle çok kısıtlayıcı aşamada, oldukça hızlı bir şekilde kilo vermeyi bekleyebilirsiniz, bu da elbette harika bir motive edicidir. Diyet özellikle kalori saymayı sevmeyen ve daha kurallı bir beslenme biçimini tercih edenler için çekicidir çünkü tam olarak neye sahip olabileceğinizi belirler.

Atkins’in aksine, Dukan diyeti ilk aşamada yağı kısıtlar ve sebzeleri tamamen hariç tutar, diyetin sonraki aşamalarında bazı meyve, sebze ve karbonhidratların kademeli olarak yeniden verilmesi. Dört aşamanın sonuncusu olan stabilizasyon aşamasının en fazla soruna neden olduğu düşünülmektedir. Bunun nedeni, kilo vermeden daha geniş bir yiyecek yelpazesini yeniden tanıtmak zor ve birçok takipçi, haftalık “protein gününe” bağlı kalmayı zor buluyor.

Dukan diyetinin uzun vadede etkili ve sürdürülebilir olduğuna dair sınırlı bilimsel destek vardır, bu nedenle diyetin ilk çok katı aşamalarında kilo vermeyi bekleseniz de, çoğu başlangıçta kaybettikleri kiloları geri almaya devam eder. Ayrıca, uzun vadede yüksek proteinli bir diyetin ardından böbrekler, karaciğer, kemikler ve kardiyovasküler sistem için sağlık riskleri ortaya çıkabilir .

Daha da önemlisi, diyet, meyve ve sebzelerin önemi, tam tahılların ve liflerin faydaları ve çeşitli gıda gruplarından seçim yaparak elde edilen sağlık yararları dahil olmak üzere temel sağlıklı beslenme ilkelerini göz ardı ediyor. Bu nedenlerden dolayı diyetin beslenme açısından dengesiz olması muhtemeldir. Dukan Diyeti 2’nin, daha kısa bir süre boyunca, daha geniş bir gıda gruplarını kuralcı bir formatta daha geniş bir şekilde dahil ederek beslenme dengesizliği sorununu çözmeye çalıştığı iddia edilebilir. Sonuç olarak kilo kaybının daha yavaş ve kademeli olduğu ve plana daha uzun vadeli bir bağlılık gerektirdiği söylenir.

Kısıtlayıcı, düşük karbonhidratlı bir diyet izlemenin bir sonucu olarak, insanlar bazen aşağıdakileri yaşarlar:

 • Düşük karbonhidrat seviyeleri nedeniyle enerji eksikliği, yorgunluk ve baş dönmesi
 • Ağız kokusu ve ağız kuruluğu
 • Düşük lif seviyeleri nedeniyle kabızlık ve olası bağırsak sorunları
 • Kısıtlı gıda seçimi nedeniyle besin eksiklikleri.
 • Daha sonra özellikle bel çevresinde kilo alımı

Lütfen dikkat, herhangi bir diyet yapmayı düşünüyorsanız, bunu sağlık riski olmadan yapabileceğinizden emin olmak için lütfen önce doktorunuza danışın.

Dukan Birası Malzemeleri

 • 750 ml su
 • 2 poşet yeşil çay veya 2 tatlı kaşığı demleme yeşil çay
 • 2 dilim limon
 • 1 şişe doğal maden suyu

About admin

Check Also

Peygamber Efendimizin Şans Duası

Peygamber Efendimizin Şans Duası

Peygamber Efendimizin Şans Duası Peygamber Efendimizin Şans Duası ve En Kuvvetli Şans Duası‘nı  günlük hayatımızda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir