Ekonomist maaşları ne kadardır ?

Ekonomist ne kadar maaş alır

Ekonomist maaşları ne kadar? Dünya’da ve Türkiye’de oldukça prestijli mesleklerden biride ekonomistlerdir. Ekonomist, çeşitli finansal planlamalar yapan, finansal riskleri öngörebilen ve buna bağlı aksiyon alabilen, çeşitli kuruluşların daha çok kar elde edebilmesi için çalışan bireylerdir. Kısaca finans piyasasının en temel dinamiklerini oluştururlar. Fakat ekonomistlik, avukat gibi ya da hemşire gibi keskin çizgilerle ayrılmış bir meslek değildir, bu nedenle çok farklı pozisyonlarda çalışsalar da ekonomi ve finans piyasanın iş alanı çok geniştir.

Ekonomist Ne İş Yapar?

  • Çeşitli finansal raporlar hazırlamak.
  • Çeşitli kuruluşlarda görev alıp, doğrudan müşterilere veya kurumlara finans hizmeti vermek.
  • Finansal araçları yönetmek ve bunlara bağlı raporlar hazırlayarak çeşitli kurum ve kişilikleri bilgilendirmek.
  • Portföy yatırımları ile ilgilenmek.
  • Finansal riskleri tahmin edip çeşitli öngörülerde bulunmak ve buna bağlı aksiyon almak.
  • Finans piyasalarını takip edip öngörülerde bulunarak kar elde etmeyi sağlamak.

 

Ekonomist Nerede Çalışır?

Ekonomistlerin çalışma alanı çok geniştir. Bankalardan, özel kuruluşlara, aracı kurumlardan, kamu kuruluşlarına kadar pek çok yerde çalışabilirler.

Ekonomistler Nasıl Para Kazanır?

Ekonomist maaşları ve kazançları pek çok değişen etkene bağlıdır.  Fon yöneticileri, alanında uzman ekonomistleri barındırmaktadır. Bu kişiler, müşterilerinin portföylerini yöneterek komisyon geliri elde etmektedirler. Örneğin 1,000,000,000 TL piyasa değerine sahip olan bir fonun yönetici eğer bir kuruma bağlı çalışıyorsa yılda 1 milyon TL ve üzeri kazanç elde ederken, doğrudan komisyon usulü çalışması durumunda 10 milyon TL’ye kadar kazanç elde etmesi mümkündür. Söz konusu kazançlar yıllık rakamlardır.

Standart ekonomistler ise, kamu kuruluşlarında ve çeşitli aracı kurumlarda yer alarak, 4000 lira ile 15000 lira arası değişen gelirler elde edebilirler. Kendi aracı kurumunu veya finansal hizmet şirketini kurmuş olan bireylerin elde ettikleri kazançlar ise, şirketin elde ettiği kara göre değişebilmekle beraber yıllık 1 milyon TL üzeridir.

Ekonomist Maaşları

Kamu kuruluşlarında görev alan ekonomistler 4.000 lira ile 6.000 lira arası maaş almaktayken, özel sektörde bu maaş skalası 3.000 TL ile 30.000 TL arası değişkenlik gösterir.

 

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir