Kredi çekemiyorum nedeni ne olabilir ?

Kredi Çekemiyorum Nedeni Ne Olabilir?

Kredi çekemiyorum nedeni ne olabilir? Günümüzde pek çok vatandaş, bankadan kredi alırken çeşitli zorluklarla karşılaşabiliyor ve kredi alamayabiliyor. Bankaların belli başlı kredi verme şartları var ve bu şartlara uymayan bireyler ne yazık ki, kredi alamıyorlar. Peki sizin kredi çekememe nedeniniz ne olabilir ve kredi alamamanızın nedenleri nelerdir? Bu yazıda, kredi çekemeyenler için öneriler ve hatalardan bahsedeceğim.

Düşük Gelir Seviyesi

Kredi çekememe nedenleri arasında en büyüğü, düşük gelir seviyesidir. Bildiğiniz gibi bankalardan kredi alabilmek için, alacağınız krediyi ödeyebilecek gelir seviyesine sahip olmanız çok önemli. Yani 3 bin liralık bir gelirle 200 bin lira ihtiyaç kredisi çekemezsiniz. Bu nedenle, başvurduğunuz kredinin aylık taksitleri asla aylık gelirinizin yarısını geçmemelidir. Bu durumda 3 bin lira gelir elde eden birisi ayda 1,500 liradan fazla kredi taksidi ödeyemez.

Hatalı Gelir

Kredi çekemiyorum nedeni ne olabilir diye soranların en büyük hatalarından biri de hatalı olarak gösterilen gelir seviyesidir. Normal şartlar altında bir insanın gelir belgesi, kredi verilmeden önce talep edilen ilk şartlardan biridir. Fakat bir de kredilerin ön onay süreçleri vardır ve bireyler, bankalardan kredi aldıklarında bu ön onay süreçlerini tamamlamaları gerekmektedir. Ön onay sürecinde hatalı gelir bilgisi verip, daha sonra tam onay almak için şubeye gittiğinizde geliriniz eksik tespit edilirse bu durumda kredi verilmeyecek ve aynı zamanda hatalı bilgilendirmeden dolayı kredi notunuz da düşecektir.

 

Düşük Kredi Notu

Kredi alamama nedenleri arasında düşük kredi notunun çok büyük önemi var. Biliyorsunuz ki, kredi notu 0’dan 1900’a kadar sıralanan bir finansal ölçüttür ve krediyi ödeyip ödeyemeyeceğinizi ölçer. Sık sık kredi ve kredi kartı ödemelerinizi aksatırsanız bu durumda kredi notunuz düşecek ve kredi alamayacaksınız.

Kredi notunuzdaki her düşüş, belirli bir seviyede bulunan kredi alabilme limitini de aşağıya indirir. Örneğin aylık geliri 5 bin lira olan biri, 2,500 liraya kadar taksit ödeyebileceği kredi alabilir. Bu da taşıt kredisi için en fazla 70-80 bin lira kredi çekebileceği anlamına gelir. Kredi notu düştükçe, kredi çekebilme limiti 60 bin lira, 50 bin lira, 40 bin lira şeklinde düşecektir. Konut kredilerinde vade daha uzun olduğu için, çekilebilecek maksimum kredi tutarı da taşıt kredisine göre fazladır.

Borçluluk Durumu

Halihazırda mevcut bir borcunuz varsa, yeniden kredi almanıza bankalar pek sıcak bakmaz. Kredi çektiğiniz zaman, borçluluk durumu hasıl olduğu için, kredi notunuz düşecek ve yeni bir kredi alabilme limitiniz de azalacaktır. Örnek verecek olursak, ayda 5 bin lira gelir elde eden birisi 2 bin lira taksitli bir konut kredisi aldığını ve bunu ödediğini varsayalım. Bu durumda kullanabilir kredi limiti aylık en fazla 500 lira taksitli bir kredi ürünü olacaktır. İhtiyaç kredisi çekmek isterseniz en fazla 500 lira taksidi olan bir kredi çekebilirsiniz.

 

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir